Kendi çevrimiçi butik mağazanızı işletmek istiyor ancak nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz?

Popüler inanışın aksine, çevrimiçi bir butik kurmak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yoktur. İnsanlar genellikle küçük / kişisel işletmelerden alışveriş yapmayı tercih eder ve çevrimiçi butik mağazanız bir sonraki başarı hikayesi olabilir.

Bu makalede, satışları artıran çevrimiçi bir butik mağazayı nasıl kolayca açacağınızı göstereceğiz.

Online Butik Mağaza Açmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Çevrimiçi mağazanızı başlatmak, düşündüğünüzden çok daha basittir. Çevrimiçi bir butik mağaza başlatmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

Bir alan adı (web sitenizin adı)
Bir web barındırma hesabı (bu, web sitenizin dosyalarının internette bulunduğu yerdir)
30 dakika boyunca bölünmemiş dikkatiniz.
Evet, doğru okudunuz. Sıfırdan 30 dakikadan daha kısa bir sürede çevrimiçi bir butik mağaza web sitesi oluşturabilirsiniz ve herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yoktur.

Size bilmeniz gereken her şeyi adım adım göstereceğiz.

Satışları artıran başarılı bir çevrimiçi butik mağaza başlatmak için adım adım kontrol listemizi takip edin. Şunları ele alacağız:

1-En İyi Online Butik Mağaza Platformunu Seçme

Yeni mağaza sahiplerinin yaptığı en büyük hata, çevrimiçi mağazaları için yanlış e-ticaret platformunu seçmektir.

Bu maliyetli bir hata olabilir çünkü yalnızca tüm işi yeniden yapmanız gerekeceği anlamına gelmez, aynı zamanda para kaybetmek anlamına da gelebilir.

Neyse ki buradasın, bu hatayı yapmaktan kaçınmana yardım edebiliriz.

Butik mağazalar için e-ticaret platformları söz konusu olduğunda, yalnızca iki platform öneriyoruz: Shopify veya WooCommerce (WordPress tabanlı).

Shopify, hızlı bir şekilde başlamanızı sağlayan, tamamen barındırılan bir çözümdür. En büyük dezavantajı, üçüncü taraf uzantıları içermeyen özellikler için ayda 29 $ ‘dan başlayan ve ayda 299 $’ a kadar çıkan fiyatlandırmadır. Ayrıca, ödeme sistemlerini kullanmakla sınırlandırılırsınız, aksi takdirde sizden ek işlem ücretleri alırlar. Bu, küçük işletme sahipleri için harcanacak çok şey.

Bu yüzden çoğu küçük işletme sahibi WordPress + WooCommerce’i seçiyor. Maliyet açısından verimlidir, tüm özelliklere, esnekliğe sahiptir ve kurulumu kolaydır. Uzun vadede buna değer olan 30 dakikadan daha kısa sürede kurulum yapabilirsiniz. WooCommerce aynı zamanda dünyanın en popüler e-ticaret platformudur.

Bu platformlar hakkında daha fazla bilgi için Shopify ve WooCommerce karşılaştırmamıza göz atın.

Bu eğiticide, WooCommerce kullanarak çevrimiçi bir butik mağazayı nasıl başlatacağınız konusunda size yol göstereceğiz.

Bir çevrimiçi mağaza başlatmak için üç şeye sahip olmanız gerekir: bir alan adı, web barındırma ve bir SSL sertifikası.

Alan adı, web sitenizin internetteki adresidir. Bu, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için tarayıcılarına yazdıkları şeydir (örneğin: google.com veya wpbeginner.com).

Web barındırma, web sitenizin dosyalarının internette bulunduğu yerdir. Bunu web sitenizin internetteki evi olarak düşünün. İnternetteki her web sitesinin web barındırmaya ihtiyacı vardır.

Son olarak, bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var. Bu, web sitenize özel bir güvenlik katmanı ekler, böylece kredi kartlarını ve diğer kişisel bilgileri kabul edebilirsiniz.

Not: Normalde ayrı olarak satın alınırsa, bir alan adı yaklaşık 14,99 $ / yıl, web barındırma ücreti yaklaşık 8,99 $ / ay ve bir SSL sertifikası yaklaşık 69,99 $ / yıl maliyeti.

Bu çok fazla başlangıç ​​maliyeti.

Neyse ki, resmi bir WordPress ve WooCommerce barındırma sağlayıcısı olan Bluehost, kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve web barındırmada indirim sunmayı kabul etti.

Temel olarak, ayda 2.75 $ gibi düşük bir fiyata başlayabilirsiniz.

Bu, bir WordPress sitesi oluşturma maliyetlerini mutlak minimumda tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, Bluehost ayrıca 1.000 $ değerinde premium WordPress ve tamamen buna değer WooCommerce uzantılarıyla birlikte gelen özel bir WooCommerce barındırma planına sahiptir.

Bu aylık 24,95 ABD dolarıdır, ancak güvenlik ve yedekleme özellikleri, abonelikler, rezervasyonlar vb. Gibi premium WooCommerce uzantılarını içerir.

Bir Bluehost alternatifi arıyorsanız, resmi olarak önerilen başka bir WordPress barındırma sağlayıcısı olan SiteGround WooCommerce barındırma hizmetini denemenizi öneririz.

Bununla birlikte, mağazanızın alan adını, web barındırma ve SSL sertifikasını alalım.

Bluehost WooCommerce web sitesini yeni bir pencerede açarak başlamanız ve “Mağazanızı Başlatın” düğmesini tıklamanız gerekir.

Ardından, bir barındırma planı seçmeniz istenecektir. Aylık 24,95 ABD doları olan premium planları, 1.000 ABD doları değerinde premium WordPress ve WooCommerce uzantılarıyla birlikte gelir.

Bu harika çünkü WooCommerce aboneliği ve rezervasyon uzantısı tek başına yıllık Bluehost aboneliğinden daha pahalı.

Devam etmek için bir planın altındaki “Seç” düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Ardından, bir alan adı girmeniz veya seçmeniz istenecektir. Unutmayın, Bluehost ile ücretsiz bir alan adı alırsınız.

Mağazanız için bir alan adı seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, ücretsiz işletme adı oluşturma aracımızı kullanabilirsiniz.

Bir sonraki ekranda adınız ve adresiniz gibi hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

Bunun altında, seçtiğiniz paketin doğru olduğunu onaylamanız gerekir.

İpucu: 36 aylık bir plana kaydolarak en büyük tasarrufu elde edersiniz.

Şu anda ihtiyacınız olmadığından paket ekstralarının işaretini kaldırabilirsiniz. Bunları daha sonra dilerseniz daha sonra ekleyebilirsiniz ve size benzer özelliklerden bazılarını ücretsiz olarak nasıl edinebileceğinizi makalenin ilerleyen bölümlerinde göstereceğiz.

Ödeme detaylarınızı girdikten ve hostinginizi satın aldıktan sonra Bluehost sizden hesabınızı oluşturmanızı isteyecektir. Bunu yaptıktan sonra, giriş yapabileceksiniz.

2-Web Sitenize WordPress ve WooCommerce Kurun

Bluehost WooCommerce planının iyi yanı, tüm kurulum boyunca size rehberlik eden otomatik bir sihirbazla birlikte gelmesidir.

İlk olarak, sitenizi oluşturmak için ne kadar yardıma ihtiyacınız olduğunu soracaktır. Size yardımcı olacak bu eğiticiye sahip olduğunuz için “Yardım Gerekmiyor” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Sonraki ekranda, web sitenizin türü için “Çevrimiçi Mağaza” yı seçin ve web sitesi oluşturma sihirbazını takip etmeye devam edin.

Son adımda Bluehost, web siteniz için bir ad ve slogan girmenizi isteyecektir. Bunu daha sonra değiştirebilirsiniz, bu yüzden henüz karar vermediyseniz endişelenmeyin.

Bluehost şimdi size aralarından seçim yapabileceğiniz bazı WordPress temaları sunacak. Emin değilseniz Storefront temasıyla başlayabilirsiniz. WordPress temasını daha sonra değiştirebilirsiniz.

Bundan sonra Bluehost, sizin için hem WordPress hem de WooCommerce’i kuracaktır.

Ekran yenilendiğinde, Bluehost kontrol panelinizi WordPress’te oturum açma seçeneğiyle birlikte göreceksiniz.

WordPress siteniz yeni bir pencerede açılacak ve WordPress yönetici alanınızı göreceksiniz.

Bluehost size ücretsiz bir SSL Sertifikası verir. Bu sertifika, etki alanınız için önceden yüklenmiştir. Bununla birlikte, WordPress sitenizin HTTPS ve HTTP kullanılarak yüklenmesi için yapılandırılması gerekir.

Ayarlar »Genel sayfasına gidin ve WordPress Adresinizi ve Site Adresinizi http yerine https kullanacak şekilde değiştirin.

Değişikliklerinizi kaydetmek için sayfanın en altına kaydırmayı ve “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Şimdi, çevrimiçi mağazanızı kurabilirsiniz.

Ekranınızın sol tarafındaki WooCommerce bağlantısını tıklamanız, ardından çevrimiçi mağazanızı adresiniz, sektörünüz, ürün türleriniz ve iş ayrıntılarınızla ayarlamak için WooCommerce kurulum sihirbazını takip etmeniz yeterlidir.

Kurulum sihirbazını tamamladıktan sonra, butik mağazanızda çevrimiçi ödemeleri kabul etmek için ödeme yöntemleri eklemeniz gerekir.

WooCommerce, bir dizi popüler ödeme ağ geçidi ile entegre olur. En popüler olanları PayPal ve Stripe’dir (kredi kartları).

WooCommerce’i bir ödeme ağ geçidine bağlamak için, WooCommmerce »Ayarlar sayfasına gidin ve Ödemeler sekmesine geçin.

Burada, kullanmak istediğiniz ödeme yöntemi için “Etkin” sütunundaki geçişi tıklamanız yeterlidir. Çevrimiçi mağazamız için PayPal Standard’ı kullanacağız.

After switching on a payment method, click the ‘Set Up’ button to the right of it. For the PayPal Standard method, this will then take you to a page where you need to enter your PayPal email address.

Once you’re done with the configuration, don’t forget to scroll down and click the Save Changes button at the bottom of the screen.

You can switch to the Payments tab again and add other payment methods.