Bir süredir, Sketch, UX ve UI tasarımcıları için tercih edilen fiili bir uygulama olmuştur. Ancak son bir ya da iki yılda, Sketch’in tacı için birçok yeni yarışmacı gördük. En büyük atılımları yapan iki kişi Figma ve Adobe XD. Bu makalede, bu uygulamaların Sketch ile nasıl rekabet ettiği ve benzersiz özellikleri neler olduğu hakkındaki düşüncelerimi özetlemeye çalışacağım.

Son zamanlarda Sketch’in 1. numaralı pozisyonu için evrensel bir UI tasarım aracı olarak birçok yeni yarışmacı gördük. Çoğunlukla diğerlerinden daha fazla öne çıktığını düşündüğüm iki uygulama (ve onların gelişiminde en büyük adımı attıran) Figma ve Adobe XD.

Bu makale kullanıcı arayüzü tasarımcılarına ve geliştiricilere yöneliktir. Figma ve Adobe XD’nin Sketch ile nasıl rekabet ettiği ve her birinin masaya getirdiği benzersiz özelliklerle ilgili düşüncelerimi özetlemeye çalışacağım. Aynı alanda lider olmayı hedefleyen diğer alternatif uygulamalara da değineceğim.

Not: Makaleden yararlanmak için Sketch, Figma veya Adobe XD ile önceden deneyim sahibi olmanıza gerek yoktur. Yine de, bu uygulamalardan en az birinde deneyiminiz varsa, kesinlikle yardımcı olacaktır.

Sketch Rakipleri

Bir süre önce, Adobe Fireworks ekibimizin tamamı için tercih edilen kullanıcı arayüzü tasarım uygulamasıydı. Fireworks esnek, kullanımı kolay ve birçok ücretsiz uzantının yardımı ile tasarım iş akışımıza mükemmel şekilde uyuyordu. Adobe Fireworks uygulamasını durdurduğunda, elimizde kalan tek alternatif Sketch. Geçiş yaptık (ve aynı zamanda Windows’tan Mac’e geçmemiz gerektiğine göre pahalı bir şeydi), ancak verimlilikteki artış çok büyüktü ve yaptığımız seçimden asla pişman olmadık.

Bir süredir, Sketch sadece ekibimiz için değil, diğer birçok kullanıcı arayüzü tasarımcısı için tercih edilen bir uygulama olmuştur. Ancak son birkaç yıl içinde, bir dizi yarışmacı, mevcut araç # 1 olarak Sketch’e ciddi şekilde rakip olmaya başladı. Bu yeni rakip uygulamaların ne kadar hızlı geliştiği göz önüne alındığında, ekibimiz bazılarını denemeye ve hatta geçişi düşünmeye çalıştı. Bu makalede, size UI tasarım araçları alanındaki en iyi Sketch rakipleri karşılaştırmasını sunmayı umuyorum.

Bir hafta gibi görünmesine rağmen, yeni bir ekran tasarım uygulaması başlatılmadan geçilmiyor olsa da, yalnızca birkaçı Sketch’in şu anda lider pozisyonunda duracak kadar olgunlaştı. En yakını geldiğini düşündüğüm ikisi Figma ve Adobe XD. Her iki uygulamanın da tamamen işlevsel ücretsiz sürümleri vardır – yeni kullanıcılar için giriş engelini çok daha düşük hale getirir.

XD Mac ve Windows için versiyonlara sahipken, Figma Mac, Windows, Linux ve Chrome OS’yi destekliyor – hemen hemen modern bir tarayıcının kurulabileceği ve çalıştırılabileceği herhangi bir işletim sistemi.

FIGMA

Figma bir web uygulamasıdır; Bir tarayıcıda ve dolayısıyla hemen hemen herhangi bir işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. Tamamen Mac olan bir uygulama olan Eskiz’in aksine bu bir özellik. Tahminlerimin aksine, Figma kusursuz bir şekilde çalışıyor ve hatta Sketch’in birkaç alanda yanıt vermesini engelliyor. İşte bir örnek:

Figma’nın Sketch ile karşılaştırması hakkında birçok şey söylendi, ancak yarış yalnızca her iki uygulamadaki son güncellemelerle ısınıyor.

Figma’nın başarısı, Sketch’in geliştiricilerini, yalnızca kendi yerel yaklaşımlarını yeniden gözden geçirdi. Şirket kısa süre önce, daha fazla özellik eklemeye yardımcı olmak için 20 milyon dolar topladı – Sketch uygulamasının web sürümü de dahil.

ADOBE XD

Her ne kadar bütün bir tasarımcı kuşağı tasarım için Adobe Photoshop kullanarak büyümüş olsa da, hiçbir zaman kullanıcı arayüzü tasarımcıları göz önünde bulundurularak oluşturulmamıştır. Adobe bunu fark etti ve sıfırdan XD adlı yeni bir uygulama üzerinde çalışmaya başladı. XD’nin Sketch ile özellikler konusunda hız kazanması biraz zaman alsa da, Adobe geçen yıl çok ciddiye almış görünüyor. Yeni özellikler – ve bazıları oldukça güçlü – neredeyse her ay uygulamaya bu noktada uygulanabilir bir alternatif olarak görebileceğim bir noktaya ekleniyor.O